Regulamin Stowarzyszenia Zwykłego

Gliniana Akademia

§ 1.

  1. Stowarzyszenie nosi nazwę Gliniana Akademia i zwane jest dalej „Stowarzyszeniem”.

  2. Stowarzyszenie jest dobrowolnym, samorządnym, trwałym zrzeszeniem o celach niezarobkowych, nieposiadającym osobowości prawnej.

  3. Stowarzyszenie jest stowarzyszeniem zwykłym powołanym na czas nieokreślony, działa na podstawie niniejszego Regulaminu oraz przepisów ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2015 r., poz. 1393 z późn. zm.).

  4. Działalność Stowarzyszenia oparta jest na pracy społecznej jej członków.

§ 2.

Terenem działania Stowarzyszenia jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej ze szczególnym uwzględnieniem powiatu ełckiego i województwa warmińsko-mazurskiego.

§ 3.

Siedzibą Stowarzyszenia jest miejscowość Koziki.

§ 4.

Celem działania Stowarzyszenia jest:

  1. Upowszechnianie twórczej edukacji poprzez zajęcia z ceramiki w przedszkolach i szkołach, mające na celu rozwijanie kreatywności, umiejętności manualnych oraz wrażliwości artystycznej.

  2. Dostarczanie dzieciom radosnej, twórczej i rozwijającej edukacji poprzez warsztaty ceramiczne, tak aby wspierać ich umiejętności szkolne, kreatywność oraz indywidualny rozwój.

  3. Dążenie do realizacji wizji: „Ceramika w każdej szkole i przedszkolu!” poprzez promowanie zajęć z ceramiki jako wartościowy element programów edukacyjnych.

  4. Organizowanie warsztatów ceramicznych i zajęć artystycznych, które wspierają aktywizację społeczną, rozwijają zainteresowania i pasje seniorów.

  5. Integracja międzypokoleniowa poprzez wspólne projekty artystyczne i kulturalne, łączące seniorów z dziećmi i młodzieżą, służące wzajemnej wymianie doświadczeń oraz umacnianiu więzi społecznych.

  6. Promowanie roli zajęć z ceramiki jako formy terapii zajęciowej i wsparcia dobrostanu psychicznego seniorów, wzmacniającej ich poczucie sprawczości i samorealizacji.

§ 5.

Stowarzyszenie realizuje swoje cele między innymi poprzez:

  1. Dzielenie się wiedzą i doświadczeniem w zakresie twórczej edukacji ceramicznej na konferencjach, w webinariach oraz w publikacjach, tak aby wspierać rozwój artystyczny oraz aktywizację społeczną w różnych środowiskach.

  2. Wzmacnianie kompetencji kluczowych polegające na rozwijaniu kreatywności, komunikacji, współpracy i umiejętności rozwiązywania problemów poprzez praktyczne działania z wykorzystaniem ceramiki.

  3. Organizowanie bezpośrednich zajęć np. w szkołach, przedszkolach, klubach seniora czy uniwersytetach trzeciego wieku, aby zapewnić dostęp do edukacji i aktywizacji artystycznej jak najszerszej grupie uczestników.

  4. Integracja z programami edukacyjnymi i społecznymi poprzez opracowywanie materiałów dydaktycznych i scenariuszy zajęć wspierających obowiązujące programy kształcenia oraz wzbogacających ofertę kulturalną i terapeutyczną rozmaitych instytucji.

  5. Edukacja kadry poprzez szkolenia dla nauczycieli, instruktorów, animatorów oraz opiekunów, umożliwiając im praktyczne wykorzystanie ceramiki w pracy dydaktycznej, artystycznej i prospołecznej.

  6. Współpraca z różnymi grupami i społecznościami lokalnymi poprzez organizowanie warsztatów, prezentacji prac oraz wydarzeń, które promują ceramikę jako narzędzie do twórczego rozwoju, wzajemnej inspiracji i międzypokoleniowej integracji.

  7. Ekspansja geograficzna polegająca na stopniowym rozszerzaniu działalności na kolejne regiony i placówki, by zapewnić jak najszerszy dostęp do zajęć ceramicznych wszystkim zainteresowanym osobom.

§ 6

Stowarzyszenie reprezentuje Przedstawiciel, wybierany przez członków Stowarzyszenia na okres 2 lat.

§ 7.

  1. Członkiem Stowarzyszenia może być osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych i niepozbawiona praw publicznych, będąca obywatelem polskim lub cudzoziemcem.

  2. Nowych członków przyjmuje Przedstawiciel po złożeniu deklaracji o wstąpieniu do Stowarzyszenia.

  3. Członkostwo ustaje w przypadku skreślenia z listy członków lub wykluczenia ze
    Stowarzyszenia.

  4. Skreślenie z listy członków następuje na skutek:

    1. rezygnacji z przynależności do Stowarzyszenia zgłoszonej na piśmie Przedstawicielowi,

    2. śmierci członka.

  5. Skreślenia z Listy Członków dokonuje Przedstawiciel.

  6. Od decyzji odmownej przysługuje odwołanie do Zebrania Członków w terminie 14 dni od daty otrzymania odmowy. Odwołanie składa się za pośrednictwem Przedstawiciela.

  7. Wykluczenie ze Stowarzyszenia następuje z powodu:

  1. niepłacenia składki członkowskiej przez okres 12 miesięcy (jeśli składki zostaną wprowadzone)

  2. nieprzestrzegania postanowień Regulaminu lub uchwał Stowarzyszenia,

  3. działania na szkodę Stowarzyszenia,

  4. podejmowania działań sprzecznych z celami Stowarzyszenia i jego dobrym imieniem.

7. Decyzję o wykluczeniu podejmuje Przedstawiciel. Od jego decyzji przysługuje odwołanie do Zebrania Członków w terminie 14 dni od otrzymania informacji o wykluczeniu. Odwołanie składa się za pośrednictwem Przedstawiciela.

§ 8.

1. Do zakresu działania Przedstawiciela należy:

1) reprezentowanie Stowarzyszenia na zewnątrz,

2) zarządzanie majątkiem Stowarzyszenia,

3) zwoływanie Zebrania członków.

2. Podejmowanie przez Przedstawiciela czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu wymaga uprzedniej zgody wszystkich członków Stowarzyszenia oraz udzielenia przez nich pełnomocnictwa do dokonania tych czynności.

3. Czynnościami przekraczającymi zakres zwykłego zarządu są w szczególności:

  1. nabycie oraz zbycie nieruchomości lub prawa użytkowania wieczystego,

  2. ustanowienie ograniczonego prawa rzeczowego,

  3. zawarcie umowy kredytu albo pożyczki,

  4. przyjęcie długu, uznanie długu, zwolnienie z długu, przystąpienie do długu, zawarcie umowy poręczenia lub zawarcie innej podobnej umowy,

  5. zaciąganie innych zobowiązań przekraczających wartość 10 000 zł.

§ 9.

  1. Decyzję w sprawie zmiany Regulaminu oraz rozwiązania Stowarzyszenia podejmuje Zebranie Członków zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej 2/3 członków uprawnionych do głosowania.

  2. Podejmując uchwałę o rozwiązaniu Stowarzyszenia, Zebranie Członków określa przeznaczenie pozostałych środków finansowych Stowarzyszenia.

§ 10.

W sprawach nieuregulowanych niniejszym Regulaminem zastosowanie mają przepisy ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. – Prawo o stowarzyszeniach.

Scroll to Top